پرش لینک ها

نحوه رفع خطای Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance در وردپرس

خطای Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance

آیا با خطای Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance مواجه شدید؟ این خطا به طور معمول زمانی ظاهر می‌شه که در طراحی سایت وردپرس به‌روزرسانی نرم‌افزار اصلی، تم‌ها و افزونه‌های سایت شما رو آغاز می‌کنه. این احتمال وجود داره که سایت شما به طور خودکار به حالت تعمیر و نگهداری بره. در ادامه ی این مقاله از جرگه همراه ما باشید تا این خطا رو رفع کنیم.

با این حال، این خطا ممکن هست در برخی شرایط رخ بده و طراحی وب سایت در زنجان یا هر شهر دیگر شما رو برای مدت طولانی تری از حد انتظار در حالت غیرقابل استفاده قرار بده. خوشبختانه راه حل های آسانی برای حل این مشکل وردپرس وجود داره. با حذف فایل .maintenance یا با استفاده از FTP یا با استفاده از cPanel و File Manager می تونید خطا رو برطرف کنید.

در این مقاله، عواملی رو که در ایجاد خطا نقش دارن و همچنین چگونگی جلوگیری از اون در آینده رو بررسی خواهیم کرد. بنابراین بدون هیچ مقدمه ای، بیایید شروع کنیم.🤩

حالت Maintenance وردپرس چیست؟

حالت Maintenance یک عملکرد هدفمند از پلتفرم هست. یعنی صرف وجود این پیام یک اشکال نیست. مشکل زمانی رخ میده که سایت شما در حالت تعمیر و نگهداری قفل هست و پیام همچنان ادامه داره.

بنابراین، هدف از حالت Maintenance چیست؟ اگه وب سایت شما در حالت نگهداری گیر کنه چه اتفاقی می افته؟

وقتی تغییراتی در وب سایتی ایجاد میشه که پتانسیل شکست اون رو داره، وردپرس اون رو در حالت Maintenance قرار میده. ترفندهای جزئی مانند به روز رسانی یا انتشار محتوا رو می توان در طول یک سایت live انجام داد. با این حال، اگه تغییرات مهم تری ایجاد می‌کنید، توصیه می‌شه اون رو آفلاین کنید تا از ایجاد یک برداشت اولیه ضعیف جلوگیری کنید.

کاربران وردپرس این امکان رو داشتن که نرم افزار اصلی، تم ها و افزونه ها رو مستقیماً از داشبورد وردپرس به روز کنن. می‌تونید همه به‌روزرسانی‌های موجود رو با رفتن به Dashboard → Updates پیدا کنید، یا می‌تونید طرح‌های زمینه و افزونه‌ها رو مستقیماً از قسمت‌های داشبورد اون‌ها به‌روزرسانی کنید.

حالت Maintenance
حالت Maintenance

با این حال، ظاهر سایت شما ممکن هست در مدت کوتاهی که تغییرات اعمال میشه کمی مبهم به نظر برسه. وردپرس همزمان در حال حذف و نصب فایل‌هاست که ممکن هست منجر به عواقب غیرقابل پیش‌بینی در مناطق قابل مشاهده سایت شما بشه. همچنین می‌تونه برخی از عملکردهای خیلی مهم رو در حین اعمال به‌روزرسانی از کار بیاندازه.

از این رو هنگام به روز رسانی، وردپرس به طور خودکار سایت شما رو در حالت نگهداری یا حالت Maintenance قرار میده تا داده های مهم رو از دست ندید. پس از تکمیل به روزرسانی، به طور خودکار خود رو از حالت Maintenance خارج می کنه. هنگامی که وردپرس حالت نگهداری رو فعال و غیرفعال می کنه، معمولاً مطابق شکل زیر به شما اطلاع میده.

حالت Maintenance وردپرس
حالت Maintenance وردپرس

چه چیزی باعث بروز خطای Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance در وردپرس میشه؟

همانطور که قبلا ذکر شد، حالت Maintenance یک پیام اعلان هست و از نظر فنی یک خطا نیست. وردپرس فایل های به روز رسانی مناسب رو هنگام نصب در سرور دانلود می کنه، اونها رو استخراج می کنه و سپس نصب می کنه. وردپرس وب سایت شما رو در حالت Maintenance قرار میده و در طول این روش پیام خطای Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance رو نشان میده.

علت خطای Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance
علت خطای Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance

در طول فرآیند maintenance یا نگهداری، وردپرس یک فایل جدید به نام .maintenance در دایرکتوری روت وب سایت شما ایجاد می کنه. اگه همه چیز خوب پیش بره این اعلان به احتمال زیاد برای چند ثانیه نمایش داده می شه.

وردپرس فایل Maintenance رو پاک می کنه و پس از تکمیل به روز رسانی حالت Maintenance رو غیرفعال می کنه. با این حال، با توجه به آنچه گفته شد، وردپرس ممکن هست گاهی اوقات در حالت تعمیر و نگهداری گیر کنه و باعث می شه که این هشدار حتی پس از تکمیل به روز رسانی باقی بمونه.

در اینجا چند دلیل وجود داره که باعث ایجاد این خطا میشه:

  • از اونجایی که سرور بیش از حد بارگیری شده بود، در حین اعمال به روز رسانی ها زمان اون تمام شد.
  • برگه مرورگر شما به طور تصادفی قبل از تکمیل به‌روزرسانی بسته شد.
  • یک مشکل سازگاری وجود داشت که باعث شد به‌روزرسانی به‌طور غیرمنتظره‌ای با شکست مواجه بشه.
  • اگه حافظه شما کم باشه، اسکریپت هایی که نصب رو اجرا می کنن، فایل .maintenance رو حذف نمی کنن.
  • شما سعی می کنید بیش از یک مورد رو همزمان به روز کنید.

نحوه رفع خطای Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance در وردپرس

حتی پس از تکمیل به‌روزرسانی‌ها، اگه همچنان با خطای وردپرس Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance مواجه میشید، احتمالاً مشکلی پیش اومده. به طور دقیق تر، مشکل این هست که وردپرس فایل .maintenance رو به هر دلیلی حذف نکرده.

تنها کاری که باید انجام بدید تا به صورت دستی سایت خود رو از وضعیت نگهداری خارج کنید این هست که یک فایل .maintenance رو از سرور خود حذف کنید. فقط چند دقیقه طول می کشه و سایت شما باید در کمترین زمان راه اندازی بشه.

می تونید فایل .maintenance رو با استفاده از FTP یا با کمک cPanel و File Manager از پوشه ریشه سایت خود حذف کنید. بیایید هر دو راه رو با جزئیات بررسی کنیم.

استفاده از پروتکل انتقال فایل (FTP)

برای شروع، از طریق FTP به دایرکتوری روت سایت خود دسترسی داشته باشید. پس از اتصال به سرور، لیست تمام فایل‌های زیر پوشه public_html رو مشاهده خواهید کرد. در اینجا می تونید فایل .maintenance رو مطابق شکل زیر پیدا کنید.

استفاده از پروتکل انتقال فایل (FTP)
استفاده از پروتکل انتقال فایل (FTP)

اگه نمی تونید فایل رو در فهرست سایت خود پیدا کنید، ممکن هست فایل .maintenance “مخفی یا hidden” باشه. برای بررسی اینکه آیا این مورد هست، به FileZilla → Server → Force showing files hidden در نوار منو واقع در بالای پنجره بروید.

 Force showing files hidden
Force showing files hidden

فایل با موفقیت حذف خواهد شد و سایت وردپرس شما باید به طور معمول شروع به کار کنه.

حذف فایل
حذف فایل

استفاده از سی پنل و مدیریت فایل

همچنین می تونید از ویژگی File Manager در سی پنل خود برای دسترسی به دایرکتوری روت سایت خود و حذف فایل .maintenance استفاده کنید. برای انجام این کار، به cPanel برید و در قسمت Files گزینه File Manager رو انتخاب کنید.

استفاده از سی پنل
استفاده از سی پنل

مطابق شکل زیر فایل .maintenance رو در پوشه /public_html جستجو کنید.

public_html
public_html

هنگامی که فایل رو پیدا کردید، روی فایل .maintenance کلیک راست کرده و روی Delete کلیک کنید.

حذف maintenance
حذف maintenance

هنگامی که فایل رو حذف کردید، پیام خطای Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance از بین خواهد رفت و سایت شما باید به طور معمول شروع به کار کنه.

رفع خطای Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance

همانطور که دیدید، حذف سایت شما از حالت Maintenance به سادگی با حذف فایل .maintenance هست. در حالی که این ممکن هست به شما در حل خطای Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance در وردپرس به شما کمک کنه، اما به این معنی نیست که ممکن هست دیگه با اون مواجه نشید. در اینجا چند نکته وجود داره که به شما کمک می کنه تا در آینده با این خطا مواجه نشید.

برگه مرورگر خود رو در حین اجرای به روز رسانی ها باز نگه دارید

اگه در حین انجام به‌روزرسانی، برگه مرورگر خودتون رو ببندید، ممکن هست به‌روزرسانی مختل بشه و سایت شما در وضعیت Maintenance باقی بمونه. برای جلوگیری از این امر، برگه خودتون رو باز نگه دارید تا پیام موفقیت نهایی ظاهر بشه.

تعداد به‌روزرسانی‌هایی رو که همزمان اعمال می‌کنید محدود کنید

سعی کنید تعداد به روز رسانی هایی رو که در یک زمان اجرا می کنید به حداقل برسونید. به جای اینکه منتظر بمونید تا همه چیز رو به یکباره انجام دهید، تم ها و پلاگین ها رو به محض در دسترس قرار گرفتن به روز کنید.

به عنوان مثال، به جای اعمال 15 به روز رسانی در یک زمان، سعی کنید فقط چند افزونه رو در یک زمان به روز کنید. پس از تکمیل به روز رسانی، به نسخه بعدی برید.

مطمئن بشید که تم ها و افزونه ها سازگار هستند

قبل از ادامه، مطمئن بشید که تم یا افزونه ای که به روز می کنید با نسخه وردپرسی که استفاده می کنید سازگار هست. به عنوان مثال، Rank Math با نسخه های 5.6 یا بالاتر وردپرس سازگار هست.

سازگاری تم ها
سازگاری تم ها

برای آزمایش هر به روز رسانی از یک Staging Site استفاده کنید

مشکلات سازگاری ممکن هست گهگاه باعث توقف فرآیند به‌روزرسانی بشه. در نتیجه، باید دوبار بررسی کنید که تم‌ها یا افزونه‌های جدیدی که استفاده می‌کنید هم با نسخه وردپرس شما و هم با یکدیگر سازگار هستن. به جای اینکه اونها رو در سایت به صورت لایو خود آزمایش کنید، ابتدا اونها رو در یک سایت استیجینگ امتحان کنید.

ارتقا به یک هاست بالاتر رو در نظر بگیرید

به‌روزرسانی‌های وردپرس توسط اسکریپت‌های PHP اجرا میشن و اگه فضای ذخیره‌سازی شما کم هست یا سرورتان کند هست، ممکن هست فرآیند نصب قبل از اینکه سیستم حالت Maintenance رو خاموش کنه، قطع بشه. نگرانی های حافظه کم رو می توان با ارتقا به یک برنامه میزبانی بهتر حل کرد.

اگه اعلان حالت Maintenance وردپرس رو به طور مکرر در سایت خود دریافت می کنید، به این معنی ست که وردپرس گیر کرده و شما باید برای رفع اون اقدامات عملی انجام بدید.

اکنون تنها کاری که باید انجام بدید این هست که از طریق FTP یا مدیریت فایل cPanel به سرور خود متصل بشید و فایل .maintenance رو در پوشه روت خود حذف کنید.

مطمئن بشید که بهترین روش های ذکر شده در این مقاله رو دنبال کنید تا از تکرار مشکل در آینده جلوگیری کنید. اگر هنوز در مورد خطای Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance» سؤالی دارید، برای ما کامنت کنید. ❤

پیام بگذارید

Home
Account
Cart
Search